Strona główna » Wpisy opublikowane przez Administrator

Author Archives: Administrator

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom.12 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Niedoradzu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pani Wanda Trzeciak – wizytator kuratorium oświaty, Pani Barbara Wróblewska – burmistrz Otynia, Pani Halina Malczewska – sekretarz Gminy Otyń, Pani Krystyna Nadolska – skarbnik Gminy Otyń, Pani Iwona Przygrodzka – przewodnicząca Rady Rodziców, ksiądz Zbigniew Tartak – proboszcz parafii w Otyniu, Rodzice oraz emerytowani pracownicy naszej szkoły.

Uczniowie pod kierunkiem pań Katarzyny Cybulskiej i Marii Szklarz przygotowali część artystyczną, w której wierszami i piosenkami dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie.

Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty i słowa uznania dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Pani Burmistrz Barbara Wróblewska wręczyła uczennicy Marii Gąsiorowskiej i uczennicy Natalii Rekiel Stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz przybyłym gościom i wręczyli piękne upominki.

W imieniu rodziców życzenia złożyła pani Iwona Przygrodzka – przewodnicząca Rady Rodziców,  która wręczyła pracownikom szkoły wielki tort i zaprosiła na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Pani burmistrz wręczyła panu dyrektorowi nagrodę burmistrza oraz kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. Dyrektor szkoły nagrodził wyróżniających nauczycieli i pracowników administracji i obsługi nagrodami dyrektora szkoły. Święto edukacji zakończyły rozmowy przy kawie i torcie pracowników szkoły z zaproszonymi gośćmi.

Dzień Chłopaka

Na chłopców naszej szkoły czekała dzisiaj miła niespodzianka z okazji przypadającego w ten weekend Dnia Chłopaka, przygotowana przez żeńską część zespołów klasowych. Życzenia, wypieki, drobne upominki, specjalnie na ten dzień przygotowane zabawy i konkurencje, mające podkreślić zalety płci męskiej.

Po uśmiechniętych twarzach chłopców można było poznać, że niespodzianka sprawiła im wielką radość.

Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

LIST DO RODZICÓW

„DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM KSIĄŻKI?”

 „Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu,
najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka,
oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.

Jim Trelease

Szanowni Państwo!

Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Mogą samodzielnie korzystać  z jej zbiorów.  W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że każde dziecko, już od najmłodszych klas może przyjść do biblioteki samo, podejść do półki i samodzielnie wybrać książkę do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie czytania zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, aby książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne jak i emocjonalne.

Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że wychowanie do lektury nie należy wyłącznie do zadań szkoły. Wymaga ono powszechnego zainteresowania. Musi się odwoływać również do zaangażowania rodziców i różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych.

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!

Na pewno każdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku to, co najlepsze. Chce, aby dobrze się rozwijało, nie miało problemów w przedszkolu, szkole, a na swojej drodze spotykało samych życzliwych ludzi. Aby tak się stało wcale nie trzeba stosować nowoczesnych metod – trzeba skorzystać z najprostszego sposobu wpływającego na osobowość dziecka – należy zachęcić dziecko do czytania książek.

Wiele dorosłych ludzi choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki , w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.

Joanna Papuzińska w książce „Czytania domowe” podkreśla role domu w wychowaniu do czytelnictwa. Pisze, że nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje nie tylko o jego wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach.

Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc, i to nie tylko z tym dzieckiem maleńkim. Jestem pewna, że szóstoklasista też chętnie posłucha książki czytanej przez mamę lub tatę, a dobrze czytający pierwszoklasista chętnie pochwali się przed rodzicami swoimi umiejętnościami. 15 – 20 minut  dziennie wspólnego czytania w zupełności wystarczy.

Wspólne czytanie może sprawiać przyjemność i dzieciom i dorosłym. Liczę na Państwa współpracę z biblioteką szkolną, życzę cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

Z poważaniem

Katarzyna Migacz
bibliotekarz

Wymiana z Falkenbergiem – dzień czwarty i piąty

Czwarty dzień naszych wspólnych dni projektowych wypełniło nam w większości zwiedzanie przepięknego Szczecina. Gościliśmy na Zamku Książąt Pomorskich. Z wieży Katedry św. Jakuba podziwialiśmy panoramę miasta, a potem poznaliśmy zasadę działania kościelnych organów i wysłuchaliśmy krótkiego koncertu. Byliśmy w Filharmonii Szczecińskiej, jednym z cudów współczesnej architektury. Widzieliśmy Jasne Błonia z pomnikiem Jana Pawła II i Wały Chrobrego z widokiem na Odrę i stocznię.

Wieczorem zorganizowaliśmy sobie ognisko z kiełbaskami, przy którym bawiliśmy się wspólnie w gry teatralne. Bardziej sportowo nastawieni uczestnicy wymiany mogli pograć razem w piłkę nożną i siatkówkę.

Potem tak nagle przyszedł już piątek – ostatni dzień naszego spotkania. Jesteśmy wszyscy zdziwieni, jak ten czas szybko zleciał. Ledwie przyjechaliśmy, a już przyszło nam się żegnać – z nowo poznanymi przyjaciółmi z Niemiec oraz z wychowawczyniami Domu Wczasów Dziecięcych, które wystawiły nam bardzo pozytywną cenzurkę. Powiedziały nam, że to była ich pierwsza międzynarodowa grupa w tym ośrodku, a jednocześnie grupa niesamowicie grzeczna, kulturalna i zdyscyplinowana. Z całego serca zapraszały nas ponownie, bo z taką grupą pracuje się po prostu z przyjemnością. My jako opiekunowie ze strony obu szkół całkowicie tę ocenę potwierdzamy.

Tuż przed odjazdem na specjalnie przygotowanych arkuszach oceny podsumowaliśmy jeszcze naszą wymianę i jej efekty. Wspaniale było spotkać się i móc poznać z kolegami i koleżankami z zagranicy, wspólnie poznawać okolicę, bawić się, dowiadywać ciekawych rzeczy o ich codziennym dniu, zainteresowaniach. Próbować pokonywać trudności językowe i obserwować przy tym, że nie tylko my podejmujemy wysiłek, żeby porozumieć się w języku partnera. Na pewno będziemy tęsknić i czekać na kolejną wymianę ze szkołą w Falkenbergu. Tym razem to my pojedziemy do Niemiec.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

W poniedziałek, 3 września 2018 r., uroczystym apelem rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Nieco smutni po minionych wakacjach, ale pełni oczekiwania na nowe wyzwania z radością spotkaliśmy się znów z kolegami i koleżankami z klasy.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością burmistrz Otynia, Pani Barbara Wróblewska oraz przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Iwona Przygrodzka. Były oczywiście także życzenia radości, sukcesów i owocnej nauki.

Z kolei dyrektor szkoły, Pan Wiesław Szklarz, nie omieszkał podziękować rodzicom, którzy odmalowali nam kolejną salę klasową, a pani burmistrz podziękowała organizatorom półkolonii piłkarskiej, która w ostatniej połowie sierpnia odbywała się na terenie szkoły. Prawdopodobnie wpisze się ona w kalendarz imprez wiejskich i gminnych.

Następnie poszczególne klasy dowiedziały się, kto będzie ich wychowawcą w rozpoczynającym się roku. Przedstawiono nam także nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole.

Przed nami 10 miesięcy wytężonej nauki, ale też – tego jesteśmy pewni – wiele nowych wrażeń i doświaczeń.

 

Galeria prac z konkursu KŁ „Słonka”

W XXI wieku prawie każdy jest posiadaczem telefonu komórkowego z wbudowanym aparatem fotograficznym. Myśliwi z koła łowieckiego ”Słonka” Zielona Góra postanowili wykorzystać ten fakt i zachęcili uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Niedoradzu do uwiecznienia piękna okolicznych terenów w obiektywie telefonów. Zorganizowali konkurs fotograficzny pod hasłem „Przyroda w smartfonie”. Wybór zwycięzców był naprawdę trudny ze względu na dużą ilość oraz świetną jakość nadesłanych zdjęć. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród miało miejsce podczas uroczystego apelu z okazji zakończenia roku szkolnego. Zdecydowano się nagrodzić trzy pierwsze miejsca oraz przyznać jedno wyróżnienie. Zwycięzcami konkursu zostali: I – Natalia Rekiel (kl. 7), II – Weronika Pelc (kl. 7), III – Oskar Kołtko (kl. 3). Wyróżnienie otrzymał Wojciech Jachacy (kl. 1).

„Myślistwo to pasja, która bierze się przede wszystkim z umiłowania matki natury oraz umiejętności doceniania jej walorów i bogactwa. Tę umiejętność posiadają wszyscy uczestnicy konkursu, a w szczególności zwycięzcy” – mówił do uczestników apelu pomysłodawca akcji – Łukasz Kempa. Gratulacje, dyplomy oraz nagrody związane z wypoczynkiem na łonie natury (namiot, śpiwory, plecaki turystyczne, latarki itp.) wręczał Prezes KŁ Słonka, Wiesław Januszewicz, kol. Danuta Apenit oraz kol. Łukasz Kempa. Akcja spotkała się z dużą aprobatą lokalnej społeczności. Wiesław Szklarz, dyrektor SP w Niedoradzu, wyraził podziękowania oraz nadzieję i chęć dalszej współpracy z KŁ „Słonka”.

Poniżej prezentujemy nagrodzone prace:

I miejsce – Natalia Rekiel z kl. 7

II miejsce – Weronika Pelc z kl. 7

III miejsce – Oskar Kołtko z kl. 3

Wyróżnienie – Wojciech Jachacy z kl. 1

Plakat konkursu

Zakończenie roku szkolnego

Zakończyliśmy dziś rok szkolny 2017/2018. Na uroczystym apelu nie zabrakło gratulacji i nagród dla uczniów z najwyższymi wynikami, listów gratulacyjnych dla rodziców, licznych podziękowań dla osób i instytucji wspomagających pracę i działalność szkoły. Były nawet prezenty – burmistrz Otynia podarowała szkole nowy sprzęt nagłaśniający, obiecany przy jednej z ostatnich akademii .

Apel swoją obecnością uświetnili liczni goście, wśród nich pani wizytator, Wanda Trzeciak, która przeczytała zgromadzonym list od Lubuskiego Kuratora Oświaty, a ponadto przekazała zaświadczenie dla Juliana Metacka z klasy VII o otrzymaniu tytułu laureata w Przedmiotowym Konkursie z Języka niemieckiego i list gratulacyjny dla nauczyciela tego przedmiotu.

Uroczystość była także okazją do podsumowania konkursów fotograficznych promujących wrażliwość na przyrodę realizowanych przez Koło Łowieckie „Słonka”. Zwycięzcy na pewno będą mogli wykorzystać zdobyte nagrody podczas swoich wakacyjnych podróży.

W trakcie apelu pojawiły się życzenia pomyślności dla dwóch nauczycielek, które kończą pracę w naszej szkole. Pani Hanna Bąk-Juchniewicz przechodzi na emeryturę. Pani Dominika Kosidło zmienia placówkę. Rada Rodziców wyraziła wdzięczność za ich pracę na rzecz uczniów i obdarowała wiązankami kwiatów.

Rodzice w szczególny sposób, bo specjalnie na tę okazję napisaną odą, docenili też przewodniczącą Rady Rodziców, panią Iwonę Przygrodzką. Oklaski i wyrazy wdzięczności dla pani Iwony świadczyły, że nie tylko rodzice, ale i uczniowie i pracownicy szkoły zauważyli jej wielki społecznikowski trud włożony w koordynowanie współpracy rodziców z nauczycielami i dyrektorem.

Podsumowanie roku szkolnego zwieńczyło upragnione przez wszystkich zdanie dyrektora, pana Wiesława Szklarza: „Rok szkolny 2017/2018 uważam za zakończony!”

Życzliwości dla pani Hani i pani Dominiki

Z serdecznościami, życzeniami zdrowia i szczęścia oraz drobnym upominkiem pracownicy szkoły pożegnali dziś panią Hannę Bąk-Juchniewicz, naszą pedagog i nauczycielkę języka polskiego oraz nauczycielkę przyrody, biologii i chemii, panią Dominikę Kosidło. Pani Hania przechodzi na zasłużoną emeryturę. Pani Dominika zmienia szkołę. Obu pań będzie nam brakowało, bo były przecież ważną częścią naszej szkolnej społeczności: Panią Hanię zapamiętamy jako życiowo mądrą osobę, zawsze życzliwą wobec uczniów i wrażliwą na ich potrzeby, pani Dominika dała się poznać jako nauczycielka niezwykle pracowita i kreatywna, a swoją przedsiębiorczością i pomysłami potrafiła zarazić uczniów, co skutkowało licznymi trofeami za zrealizowane przez szkołę projekty prozdrowotne.

Ostatni raz z moją klasą

Dziś, 20 czerwca 2018 r. odbyło się w naszej szkole pożegnanie absolwentów gimnazjum. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: burmistrz Otynia Barbara Wróblewska, sołtys Niedoradza Kazimierz Olszewski, przewodnicząca Rady Rodziców Iwona Przygrodzka, Rada Pedagogiczna i pozostali pracownicy szkoły, rodzice, goście (w tym nauczyciele-emeryci) oraz uczniowie wszystkich klas.

Wręczono podziękowania i listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i na egzaminie gimnazjalnym. Pani Katarzyna Migacz, jako wychowawca i opiekun wolontariatu, wręczyła podziękowania wolontariuszkom, które opuszczają mury naszej szkoły, dziękując za otwartość i zaangażowanie na rzecz innych.

Piękny polonez w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum był początkiem niezwykłego przedstawienia „ Z uczniowskiego pamiętnika”, w którym absolwenci w zabawny i wzruszający sposób przedstawili scenki z życia klasy. Trzecioklasiści pożegnali się z rówieśnikami i nauczycielami. Podziękowali pedagogom za lata wspólnej pracy, za trud włożony w kształcenie w wychowanie, za życzliwość, zrozumienie, uśmiech. Do podziękowań dołączyli rodzice. Były bukiety kwiatów, koszyczki owoców i łzy wzruszenia. Poruszającemu pożegnaniu towarzyszyły podziękowania dla rodziców i upominki od uczniów klasy II.

Wszystkim absolwentom życzymy wielu sukcesów, dostania się do wymarzonych szkół i realizacji swoich zamierzeń i marzeń.

Burmistrz Otynia pogratulowała wyników w nauce

„To dla mnie wyjątkowy dzień. Wy jesteście naszą chlubą. Chcielibyśmy dzisiaj podziękować za Waszą ciężką pracę.” – tymi słowami burmistrz, pani Barbara Wróblewska, przywitała gości na uroczystym spotkaniu, które odbyło się w dniu 18.06.2018 r. w Urzędzie Miejskim w Otyniu. W obecności rodziców, dyrektorów szkół i wychowawców zostały na nim wręczone nagrody dla najzdolniejszych uczniów gminy Otyń. Wzruszeni rodzice odebrali z rąk pani burmistrz listy gratulacyjne.

Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły to:

  • Oliwia Rekiel (klasa II gimnazjum) – średnia ocen 5,36
  • Maria Gąsiorowska (klasa VII) – średnia ocen 5,64
  • Natalia Rekiel (klasa VII) – średnia ocen 5,36
  • Kamila Marcinkowska (klasa VI) – średnia ocen 5,42
  • Gracjan Dykta (klas VI) – średnia ocen 5,42
  • Mikołaj Januszewicz (klasa IV) – średni ocen 5,45

Serdecznie wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Archiwum strony

Poczta pracownicza