Strona główna » Wpisy opublikowane przez Wiesław Szklarz

Author Archives: Wiesław Szklarz

Dzień Edukacji Narodowej

Dzieci z klas 1 -3 na wycieczce z myśliwymi do lasu.

W piątek, 5 października uczniowie klas 1 – 3 Szkoły Podstawowej w Niedoradzu, wraz z wychowawczyniami i pod bacznym okiem leśniczego Pana Tomasza Johna pojechali na wycieczkę do lasu.

Celem wycieczki była obserwacja naturalnego świata roślin i zwierząt. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały warstwową budowę lasu, oraz różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu. Nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Najmłodsi spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody.

Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela, oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne. Wyprawa zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez myśliwych z Koła Łowieckiego „ Ryś”

Składamy serdecznie podziękowania Panu Tadeuszowi Bołbatowi, Lechowi Szewczykowi, oraz myśliwym i leśnikom za mile spędzony czas.

Bądź bezpieczny

24 września 2018 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli przeprowadzili pogadanki z uczniami klas 1-4 na temat różnych zagrożeń oraz właściwego zachowania uczestników ruchu drogowego.
W trakcie rozmowy poruszono zagadnienia bezpiecznego poruszania się po drogach w drodze do i ze szkoły, bezpieczeństwa własnego i innych uczniów w szkole i w domu.
Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bardzo cennych informacji na temat istniejących niebezpieczeństw oraz uzyskały wskazówki prawidłowych zachowań w trakcie pojawienia się zagrożeń.

Europejski Dzien Języków Obcych

Na ten jeden dzień sale lekcyjne zamieniły się w terytoria państw europejskich, a uczniowie zmienili narodowość. Klasa IV – MALTA, klasa V – WŁOCHY, klasa VI – ANGLIA, klasa VII FRANCJA, klasa VIII – NIEMCY i klasa III gimnazjum – HISZPANIA.
Na początek to międzynarodowe towarzystwo napisało na poziomach klas test z języka angielskiego. Następnie rozpoczęły się przygotowania do prezentacji swojego kraju. Wyszło wspaniale!!! Każda klasa opowiedziała o swoim państwie, jego tradycjach i znanych osobach. Najwięcej emocji wzbudziło degustowanie regionalnych potraw.

Było smacznie, kolorowo i bardzo wesoło. EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH zorganizowały w naszej szkole panie, które biorą udział w projekcie ERASMUS + RAZEM W EUROPIE: Pani Małgorzata Gabriel, Pani Iwona Stefaniak, Pani Renata Jastrzębska, Pani Katarzyna Migacz i Pani Daria Królik.

Sprzątanie świata 2018

Kolejny raz wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Jest to część międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World”. W Polsce akcja została zainicjowana w 1994 r.

Mieszkańcy Niedoradza zdążyli już się przyzwyczaić do widoku uczniów naszej szkoły, którzy wyposażeni w worki i rękawiczki zbierają i segregują śmieci. Miejmy nadzieję, że dzięki takim akcjom nikt z młodego pokolenia nie wywiezie śmieci do lasu wokół naszej wsi, a ci, którzy teraz to robią, poczują wstyd.

Czwartki lekkoatletyczne rozpoczęte

20 września 2018 r. rozpoczęła się XXI nowosolska edycja „Lekkoatletycznych Czwartków”. Organizatorem zawodów jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Soli.

Tegoroczne zawody rozgrywane będą w kategoriach dziewcząt i chłopców w rocznikach 2008 i młodsi – 2007, 2006. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji pojadą w czerwcu 2019 r. na zawody ogólnopolskie do Łodzi.

Nasi uczniowie zainaugurowali nowy sezon bardzo dobrze, odnosząc zwycięstwa w poszczególnych konkurencjach:

Borys Duchnowski-Szczotka: 1 miejsce w biegu na 60 m i skoku w dal
Bartosz Tomczak: 1 miejsce w biegu na 300 m i 2 miejsce w skoku w dal
Kacper Przygrodzki: 1 miejsce w skoku wzwyż i 2 miejsce w biegu na 300 m
Julia Wojciechowska: 1 miejsce w skoku wzwyż i 2 miejsce w biegu na 300 m

Wymiany z Falkenbergiem dzień trzeci

Trzeciego dnia wymiany poszliśmy razem na basen, wędrowaliśmy szlakiem zabytków architektury Myśliborza i zdobyliśmy odznakę „Brązowa Tarcza Myślibora”. Potem był Rejs katamaranem po Jeziorze Myśliborskim, zakończony lodami rzemieślniczymi na plaży miejskiej.

Wieczorem odbyła się prezentacja wyników pracy w grupach: dzieci niemieckie relacjonowały zdobyte przez siebie informacje o kolegach z Polski po polsku, a dzieci polskie o dzieciach z Niemiec – po niemiecku. Dyrektor szkoły niemieckiej, Pani Simone Lösler, bardzo chwaliła zaangażowanie uczestników po obu stronach, a także biegłość polskich dzieci w korzystaniu z wiedzy wyniesionej z lekcji języka obcego. Pan Marcin Szrama z kolei pochwalił dzieci niemieckie, które włożyły wielki wysiłek w wyćwiczenie prawidłowej wymowy zdań w języku polskim, przygotowanych przez siebie przy pomocy polskich przyjaciół.

 

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Przedszkolaki uczciły swoje święto, wyjeżdżając w środę, 19 września, do Parku Krasnala w Nowej Soli. Tam, w restauracji „Platanowa”, szefowa kuchni Pani Małgorzata opowiedziała dzieciom, które składniki są potrzebne do zrobienia ciasta na pizzę i jak należy je wyrabiać. Następnie każde dziecko wykonało swój włoski przysmak, który powędrował do pieca.

W czasie gdy pizza się piekła, odwiedziliśmy kręgielnię i tam dzieci zagrały w prawdziwe kręgle na dziecięcym torze. Następnie przedszkolaki skonsumowały przygotowane przez siebie pizze i otrzymały dyplomy oraz niespodzianki przygotowane przez właścicieli restauracji Państwo Małgorzatę i Tomasza Kuroszów.

Obchody Dnia Przedszkolaka zakończyliśmy w sali zabaw „Solusiowa Przystań”. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do przedszkola.

Dziękujemy mamie Paulinki ,Pani Kamili Kuligowskiej, za pomoc w zorganizowaniu tak wspaniałej wycieczki.

Rady na odpady

Uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez panią Justynę z EKO-PRZYSZŁOŚCI. Obejrzeliśmy filmy, które zaszokował nas obrazami wielkiej pacyficznej wyspy śmieci (1,8 miliarda kawałków tworzyw sztucznych) dryfującej między Kalifornią i Hawajami.
Pani Justyna wyjaśniła czym jest PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), gdzie znajduje się najbliższy i jakie odpady możemy bezpłatnie tam zawieźć.
Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, żeby zmniejszyć ilość śmieci produkowanych przez każdego z nas. Obecnie jest to kilogram dziennie. Ochotnicy mogli spróbować swoich sił w praktyce – segregując śmieci według właściwych kategorii.
Wiedza na temat segregacji śmieci bardzo przyda się każdemu z nas, szczególnie przed piątkową akcją SPRZĄTANIA ŚWIATA.

Wymiany polsko – niemieckiej dzień drugi.

We wtorek grupa polsko – niemiecka spędziła pracowicie w parku linowym, gdzie emocji było bez końca. Spotkanie z dinozaurami w naturalnej wielkości to kolejne przeżycie. Uczniowie dzielili się wrażeniami malując postacie poznanych gadów. Odbyły się również zajęcia integracyjne w których wspólnie grano w różne gry. Kolejny dzień wymiany za nami.

Archiwum strony

Poczta pracownicza