Strona główna » wolontariat

Category Archives: wolontariat

Pomaganie jest dziecinnie proste

Pod takim hasłem wystartowała wczoraj Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Niezwykły festiwal dobroci i ludzkiej życzliwości. Tym bardziej cieszymy się, że jednym z wolontariuszy WOŚP-u był wolontariusz z naszej szkoły, Jakub Ciechanowicz, który dzielnie stawił czoło niesprzyjającej aurze razem ze swoją niezmordowaną mamą, Panią Moniką. Przede wszystkim Dziękujemy za to, że Jesteście.

Jak nie czytam, jak czytam

Według badań 62% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież i dzieci – wbrew stereotypowi – czytają znacznie więcej, więc zachęcamy ich do pokazania dorosłym, jak powinno się czytać.

8 czerwca 2018 r. uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu książek. Każdy uczestnik przyniósł tego dnia swoją ulubioną książkę. Dla tych, którzy jej zapomnieli szkolni wolontariusze, pod opieką p. Katarzyny Migacz, przygotowali „zestaw awaryjny”. Przedszkolaki również uczestniczyły w tym wydarzeniu, lecz w ich przypadku książkę przeczytała im p. Jolanta Piechowiak.

Mamy nadzieję, że takie akcje staną się inspiracją i zachętą do czytania książek zawsze i wszędzie.

Gdzie jesteś wiosno?

20 marca 2018 r. szkolni wolontariusze pod opieką pani Katarzyny Migacz zorganizowali zajęcia dla przedszkolaków z okazji I Dnia Wiosny. Rozwiązywanie zagadek wiosennych, rozpoznawanie kolorów i wspólna zabawa zintegrowała dzieci z oddziału przedszkolnego i starszych uczniów. Zajęcia uświadomiły przedszkolakom zmiany zachodzące w przyrodzie i dały okazję do dobrej zabawy.

Pasowanie na czytelnika

Mamy nowych czytelników! 6 lutego 2018 r. uczniowie klasy I szkoły podstawowej zostali uroczyście pasowani na czytelnika. Obejrzeli piękne przedstawienie przygotowane przez wolontariuszy, poznali zasady korzystania z biblioteki i zmierzyli się z baśniowymi zagadkami. Na koniec otrzymali dyplom i zakładki do książek. Życzymy im wspaniałych przeżyć i wzruszeń związanych z czytelnictwem.

Zakończyliśmy akcję „Pola Nadziei”

ŻONKIL w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią.

„Pola Nadziei” to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka.

Po raz kolejny szkolny wolontariat zorganizował akcję na terenie szkoły wspierając Katolickie Stowarzyszenie „Bona Fide” w Nowym Miasteczku, które dochód ze sprzedaży cebulek przeznaczy na zakup sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego. Zostanie on wykorzystany w domowych hospicjach. Uczniowie kupili cebulki żonkila i wspomagając w ten sposób naszą akcję. Zakupione kwiaty zasadzili przed szkołą.

Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom,
którzy włączyli się do akcji
serdecznie dziękujemy.

Wolontariat szkolny

Słowo wolontariat pochodzi od łacińskiego voluntas, które oznacza dobrowolność. To właśnie stanowi fundamentalne założenie wolontariatu. Projekty wolontariatu szkolnego to działania, które aktywizują uczniów, promują spędzanie czasu w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwrażliwiają na potrzeby środowiska lokalnego. Uczestnictwo w wolontariacie jest również możliwością rozwinięcia zainteresowań oraz zdobycia doświadczenia czy konkretnych kompetencji, które mogą ukształtować dalszą ścieżkę edukacyjną lub zawodową ucznia.

W naszej szkole działa wolontariat, do którego należą uczniowie klas VII szkoły podstawowej i III dotychczasowego gimnazjum. Członkowie wolontariatu organizują różne akcje oraz działania na terenie szkoły, miejscowości, które mają rozwijać empatię i wrażliwość społeczności uczniowskiej. Angażują się w ogólnopolskie akcje charytatywne, np. Góra Grosza, Szlachetna Paczka. Prowadzimy również książkowy wolontariat, na ratunek (nie) czytającym, prowadząc akcję czytelniczą w młodszych klasach.

opiekun wolontariatu
Katarzyna Migacz

Archiwum strony

Poczta pracownicza