Strona główna » z życia szkoły

Category Archives: z życia szkoły

Pasowanie pierwszoklasistów

W czwartek, 17 października 2019 roku  miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia  moment, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w przygotowanym pod okiem wychowawczyni klasy, Pani Zuzanny Gabrysiak, programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych  na uroczystość rodziców i gości. Dzieci wykazały się znajomością zasad dobrego wychowania, właściwego zachowania w szkole, bezpiecznego poruszania po drogach,  a także wiedzą o tym, kto jest patronem szkoły i informacjami na temat ojczyzny. W programie artystycznym wzięli również udział uczniowie z klasy IV i VIII,  od których młodsi  koledzy  otrzymali  życzenia i  wiele słów otuchy.

W oczach rodziców rysowała się duma ze swoich pociech, które wykazały się odwagą i zaprezentowały posiadane umiejętności oraz znajomość wielu nowych piosenek. W podniosłej atmosferze pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po czym Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania.

Wiele radości przyniosły uczniom  otrzymane  prezenty. A po uroczystości jeszcze jedna niespodzianka od rodziców – słodki poczęstunek. Tort i wypieki smakowały wszystkim bez wyjątku .

Patrząc na naszych uczniów przepełnionych radością, życzymy, aby ich marzenia się spełniały, niech w poczuciu rodzącej się odpowiedzialności zdobywają jak najwyższe cele, a słowa złożonego ślubowania  na zawsze zostaną w ich sercach i pamięci.

Dzień Edukacji Narodowej

Przesympatycznie i z humorem uczniowie, nauczyciele i rodzice szkoły w Niedoradzu świętowali Dzień Edukacji Narodowej.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego jedną z lekcji prowadzili uczniowie, którzy przebrali się za swoich nauczycieli i wcielili w ich rolę. To była nie tylko okazja do wczucia się uczniów w ten trudny zawód, ale i do zaobserwowania przez nauczycieli, jak spostrzegają ich podopieczni.

Kulminacyjnym punktem dnia było przedstawienie klas VI i VII, przygotowane pod opieką Pani Katarzyny Migacz oraz Pana Piotra Pawłowskiego. Z dystansem i życzliwością w serii zabawnych humoresek uczniowie naświetlili trudy nauczycielskiego życia, doprowadzając publikę do śmiechu, a nawet łez wzruszenia.

Nie zabrakło oczywiście życzeń od Rady Rodziców, Rady Sołeckiej oraz władz samorządowych. Także uczniom powinszowano z okazji wspólnego przecież święta całej społeczności szkolnej.

Po przedstawieniu Rada Pedagogiczna wraz z pracownikami obsługi i administracji oraz Rada Rodziców spotkali się przy kawie i ciastku, a Pan Dyrektor wręczył przyznawane przez siebie nagrody nauczycielom, których pracę uznał za wyróżniającą się.

Zainicjowaliśmy akcję Szkoły Grają. Mölkky w Lubuskiem.

W środę, 8 października 2019 r. rozegrano w naszej szkole Turniej Klas w Mölkky. W szranki stanęły drużyny klas: 6, 7 i 8. Prowadzenia turnieju podjęli się nauczyciel wychowania fizycznego Pan Piotr Pawłowski oraz opiekun szkolnego Koła Gier Matematycznych, Pan Marcin Szrama.

Rywalizacja była pełna emocji, dynamizmu i zwrotów akcji typowych dla sportów turniejowych, a może jeszcze bardziej fascynująca, bo przy Mölkky inaczej niż przy wielu innych konkurencjach, nie trzeba wykazywać się sprawnością fizyczną, wszyscy mają podobne szanse i możliwości.

Turniej zaangażował każdego – uczestników i dopingujących im pozostałych uczniów klas. Pomagano nie tylko głośnym zachęcaniem do celnych rzutów, ale także umiejętnościami matematycznymi. Grając w Mölkky trzeba bowiem nieustannie pilnować punktów, zliczać, przeliczać i analizować, jakie rzuty będą optymalne. Także przy prowadzeniu protokołów rozgrywek – a i tę rolę przejęli uczniowie – należało wykazać się dokładnością i sumiennością.

Głównym trofeum w zawodach był Puchar Przechodni Turnieju Klas w Mölkky, który – wraz z medalem i z wielką dumą odebrali z rąk Dyrektora szkoły, Pana Wiesława Szklarza, zawodnicy klasy 8. Drugie miejsce w turnieju wywalczyły drużyny klasy 7, a trzecie przypadło klasie 6. Ponadto członkowie tej drużyny klasy 8, która wywalczyła dla swoich kolegów pierwsze miejsce na podium, to jest Gracjan i Mateusz zostali nagrodzeni nagrodami indywidualnymi w postaci gier planszowych.

Szkolny Turniej Klas w Mölkky jest działaniem realizowanym w ramach akcji „Szkoły Grają. Mölkky w Lubuskiem”. W dalszych planach są rozgrywki międzyszkolne szkół powiatu nowosolskiego, a następnie rozszerzenie akcji na całe województwo lubuskie. Na przełomie wiosny i lata 2020 roku nasi uczniowie będą mogli więc wziąć udział w Mistrzostwach Szkół Województwa Lubuskiego w Mölkky, a całkiem prawdopodobne, że nawet Mistrzostw Polski Szkół.

Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury

W środę, 9 października, przedszkolaki i uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w szkolnej inauguracji ogólnopolskiego projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Pan dyrektor Wiesław Szklarz przeczytał dzieciom wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Przedszkolaki, pierwszaki oraz nasz Mały Miś Puchatek, który cały czas siedział na kolanach Pana dyrektora, bardzo uważnie wysłuchali utworu. Na koniec spotkania dzieci śpiewały piosenkę i bawiły się w pociąg.

Dziękujemy Panu dyrektorowi za wprowadzenie nas w Świat Wielkiej Literatury.

Piękna nasza klasa

W dniach 6-7 października sala 203, w której uczy się klasa 6, wypiękniała. A to wszystko dzięki Rodzicom, którzy ciężko pracowali, by sala zyskała nowe oblicze. Dziękujemy szczególnie Państwu Gotowiec, Panu Januszewiczowi oraz Paniom: Wierszyło, Olszewskiej i Gajcy za pracę i chęć pomocy.

Stypendia i nagrody Burmistrz Otynia

We wtorek, 8 października, Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska, w przededniu obchodzonego corocznie 14 października Dnia Edukacji Narodowej, wręczyła najlepszym uczniom naszej gminy stypendia. W spotkaniu udział wzięli wyróżnieni uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i dyrektorzy szkół. W ciepłych słowach Pani Burmistrz zwróciła się do uczniów gratulując im najwyższych średnich oraz innych osiągnięć w działalności pozaszkolnej. Podziękowania i gratulacje trafiły również do Rodziców uczniów.

Wręczając dyplomy potwierdzające otrzymanie na najbliższy rok stypendiów, Pani Burmistrz życzyła wytrwałości w dążeniu do celu, mnóstwa radości ze zdobywanej wiedzy i wielu, wielu sukcesów. Do dyrektorów szkół Pani Burmistrz skierowała gratulacje za właściwą pracę i kierowanie placówkami. Nagrody i życzenia z rąk Pani Burmistrz otrzymali również nauczyciele, którzy w ostatnich latach szczególnie zasłużyli się dla gminnej oświaty. Po części oficjalnej odbyło się spotkanie przy filiżance herbaty i słodkich wypiekach.

Z naszej szkoły stypendia otrzymali następujący uczniowie:

  • Hanna Szelest z klasy 5 – ze średnią 6,0
  • Martyna Gajcy z klasy 6 – ze średnią 5,7.

Nagrody z rąk Pani Burmistrz otrzymali nasi nauczyciele: Pani Zuzanna Gabrysiak i Ksiądz Marcin Strzyżykowski.

Od ziarenka do bochenka

Pięknego jesiennego poranka w dniu 25 września przedszkolaki oraz klasa 1 i 2 wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach OD ZIARENKA DO BOCHENKA, które odbyły się w KARCZMIE TABERSKIEJ w Janowcu. Dzieci były tam gośćmi w AKADEMII CIOCI JOLI.

W czasie warsztatów dowiedziały się jak od samego początku, od „ziarenka” powstaje chleb. Poznali rodzaje ziarna, mąkę, przygotowali ciasto chlebowe, kształtowali swoje chlebki i wkładali do specjalnego pieca chlebowego.Tym samym miały okazję upiec swój pierwszy chleb. Gotowe wypieki zabrali ze sobą do domu.

W drugiej części pobytu dzieci uczestniczyły w EDUKACYJNEJ ŚCIEŻCE PRZYRODNICZEJ w Parku w Kolesinie nad brzegiem Jeziora Wojnowskiego gdzie podziwiały piękno okolicznej przyrody.

Podczas całego pobytu dzieci wspaniale się bawiły, biorąc udział we wspólnych zabawach przy muzyce i śpiewie. Poznały historię tego miejsca, stare zwyczaje, dawne stroje i zajęcia ludzi.

Dziękujemy Cioci Joli z Akademii za mile spędzony czas!

Sprzątanie świata

W dniu 20 września br. roku uczniowie naszej szkoły wraz ze swymi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu okolicy szkoły oraz terenu Niedoradza, partycypując w ten sposób w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Celem tegorocznej akcji było promowanie poszanowania zasobów, ograniczenia ilości śmieci i ich efektywnej segregacji.

O godzinie 11.00 uczestnicy akcji, zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i pozytywnie zmotywowani wzniosłym celem przedsięwzięcia, wyruszyli spod budynku szkoły i zajęli się oczyszczaniem przydzielonego im rewiru. Sprzątającym sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, a dzięki zacięciu i aktywnej postawie większości uczniów udało się zebrać dużo worków śmieci, które następnie zostały złożone koło szkoły.

Uczniowie zakończyli akcję z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy na rzecz środowiska. Ze względu na swój jednorazowy charakter impreza miała znaczenie symboliczne, bez wątpienia jednak pozwoliła obudzić refleksję nad stanem naturalnego środowiska i przysłużyła się rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za jego kondycję.

Dzień Przedszkolaka

Każdego roku, 20 września, odbywa się Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To święto wszystkich przedszkolaków obchodzone pod hasłem „Zabawa, radość, edukacja”.

Również w naszym oddziale przedszkolnym przedszkolaki spotkały się z dyrektorem szkoły, Panem Wiesławem Szklarzem. Pan dyrektor przekazał dzieciom życzenia oraz słodkie upominki. Na szyi każdego przedszkolaka zawisła „uśmiechnięta buźka”, która ma przypominać o wesołym spędzaniu czasu w przedszkolu. Prezenty i słodycze zostały przygotowane przez Panią Jolę, która opiekuje się przedszkolakami na co dzień.

Powstaje Koło Gier Matematycznych

Nauką zasad gry, a potem dwoma meczami w fińskie kręgle Mölkky uczniowie klasy 7 zainaugurowali powstanie Koła Gier Matematycznych. Chcemy w ramach naszych spotkań grać w gry, które czerpią z reguł matematyki – i w ten sposób trenować kompetencje w tym zakresie, a jednocześnie powrócić do wieloletniej już w naszej szkole tradycji zabawy przy grach planszowych.

Po dzisiejszych rozgrywkach wiemy już, że nauka wcale nie musi być nudna, a zabawa nie musi ogłupiać. Emocji było co niemiara, a przy okazji liczyliśmy punkty i planowaliśmy strategię, bo w Mölkky nie wystarczy zbijać paliki byle jak; trzeba to robić z głową. Jeśli gracz strąci jeden kręgiel, otrzymuje tyle punktów, ile wskazuje nadrukowana na nim liczba, ale jeśli strąci więcej – dolicza się mu liczbę przewróconych palików. Żeby wygrać, trzeba zebrać dokładnie 50 punktów. Co nie jest łatwe, nie tylko z tego powodu, że nie zawsze udaje się w kręgle trafić, ale też dlatego. że kto przeszarżuje, ten spada do poziomu 25 punktów i musi znowu piąć się ku pięćdziesiątce. Jednym słowem gra easy to learn, hard to master.

W planach Koła Gier Matematycznych oczywiście nie tylko plenerowe Mölkky, choć z nimi będziemy jeszcze trenować – z myślą o udziale w zawodach międzyszkolnych, które zapowiadane są na wiosnę. W miesiącach chłodnych i zimowych czekają nas gry bardzo różnorodne – od abstrakcyjnych gier logicznych, przez gry strategiczne, wykreślanki, aż po gry karciane i kościane.

Trzymajcie kciuki za tę nową szkolną inicjatywę.

Archiwum strony

Poczta pracownicza