Strona główna » z życia szkoły » Projekt „Planeta zmysłów”

Projekt „Planeta zmysłów”

[Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć galerię zdjęć]

Już od stycznia realizowany jest w funkcjonujących przy naszej szkole oddziałach przedszkolnych projekt edukacyjny „Planeta zmysłów – gry planszowe w edukacji i wychowaniu niedoradzkich dzieci”. Projekt został doceniony przez jury konkursu dotacyjnego „Na dobry początek” i dofinansowany ze środków Fundacji im. Jana Kantego Steczkowskiego.  Potrwa do czerwca.

Raz w tygodniu przedszkolaki w wieku 4 i 5 lat, wraz z rodzicami, pojawiają się na dodatkowych zajęciach. Innych niż zwykle. Tu w centrum uwagi są specjalnie dobrane gry planszowe. Dzieci świetnie się przy nich bawią, a przy okazji pogłębiają wiedzę i rozwijają talenty oraz kreatywność. Oprócz wspólnego grania są także zabawy ruchowe oraz różne ćwiczenia i zadania rozwijające m.in. spostrzegawczość, poczucie estetyki, umiejętność współpracy z innymi.

Nie nudzą się także rodzice. Dla nich to wspaniała okazja, żeby poobserwować, jak ich pociechy radzą sobie w grupie oraz z nowymi wyzwaniami. Nie jest jednak wcale tak, że rodzice siedzą z boku. We wszystkich aktywnościach biorą udział razem ze swoimi dziećmi. Wspólnie z nimi uczą się zasad nowych gier, a potem dbają, żeby przestrzegały nie tylko reguł gry, ale też reguł fair play. Razem z dziećmi angażują się w zabawy ruchowe, asystują przy malowaniu, rysowaniu czy lepieniu w plastelinie.

Z myślą o rozwoju dzieci w zajęcia wpleciono elementy edukacji matematycznej i plastycznej, edukacji przyrodniczej oraz edukacji historycznej i literackiej.

W styczniu i lutym dzieci wraz z rodzicami zwiedziły planszówkowy świat kolorów, liczb i kształtów. Poznawały je wszystkimi zmysłami: Było więc rozpoznawanie kształtów za pomocą dotyku w grze „Kot w worku”. Były zabawy liczbowe z „Rummikub Junior”. Wspaniałe chwile, pełne emocjonujących pojedynków na spostrzegawczość, refleks, zwinność i zdolność porównywania, zapewniła gra „Planeta zmysłów” – od której projekt otrzymał swój tytuł. Emocje i wrażenia wyniesione wraz z wiedzą z zabawy przy planszówkach dzieci mogły wyrazić w pracach plastycznych, wreszcie odcisnąć także w prawdziwiej glinie – na wycieczce do pracowni plastycznej przy Domu Kultury w Nowej Soli.

Marcowe zajęcia rozpoczęły się pod hasłem „Niedoradzkie safari”. Sale przedszkolną zapełnią mieszkające w pudełkach z planszówkami zwierzęta dalekie i bliskie. Do tej pory dzieci poznały już zasady trenującej pamięć wesołej gry „Skubane kurczaki”. Przed nimi jeszcze wizyta na podwórku rolnika oraz kolorowy świat węży w grach „Pippo” oraz „Serpentina”. Wycieczka powiązana z tymi zajęciami powiedzie nasze przedszkolaki i ich rodziców w świat egzotyki – do wrocławskiego Zoo.

W maju i czerwcu dzieci zawitają do krainy rycerzy, księżniczek i smoków. Co je tam czeka, nie chcemy jeszcze zdradzać. Na pewno będzie sporo ciekawych przygód i opowieści. Także tu zresztą przewidziana jest wycieczka.

Projekt – prowadzony przez nauczycielki przedszkola, panie Jolantę Piechowiak i Katarzynę Cybulską i pana Marcina Szramę, nauczyciela naszego Zespołu Szkół i redaktora serwisu dla graczy Spiellust.net (obecnie Zagramy.net) – zakończy się Małym Festiwalem Gier, w czasie którego społeczność Niedoradza będzie mogła nie tylko zagrać z maluchami, ale także podziwiać twórczość dzieci.

Mamy nadzieję, że spotkania na Planecie zmysłów pozostaną potem w miłych wspomnieniach przedszkolaków, a zaproponowane przez nas formy pracy z dzieckiem pomogą rodzicom organizować wspólny czas w sposób nie tylko pożyteczny i mądry dla ich malucha, ale też przyjemny dla mamy i taty.

Archiwum strony

Poczta pracownicza