Strona główna » projekty » Wizyta w szkole partnerskiej w Falkenberg/Elster

Wizyta w szkole partnerskiej w Falkenberg/Elster

W dniach 22 – 25 maja 2017 trzydzieścioro uczniów i uczennic naszej szkoły pod opieką swoich wychowawczyń, pań: Małgorzaty Gabriel, Dominiki Kosidło i Darii Królik oraz nauczyciela języka niemieckiego, pana Marcina Szramy,  wzięło udział w wymianie szkolnej w ramach projektu „Gemeinsame Projekttage 2017 / Wspólne dni projektowe 2017” w mieście Falkenberg/Elster (Niemcy, Brandenburgia). Projekt sfinansowany został z funduszy Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz ze środków własnych Miasta Falkenberg/Elster i Gminy Otyń.

Dzieci z Niedoradza zostały bardzo ciepło przyjęte przez swoich niemieckich kolegów, ich nauczycieli i rodziców. Zakwaterowani zostaliśmy w jednym z najpiękniejszych zakątków Falkenbergu, na terenie Miejskiego Ośrodka Wypoczynkowego nad jeziorem Kiebitz. W pobliżu były place zabaw, boiska sportowe, a całość okalały tereny parkowe i leśne. Doskonałe miejsce do wspólnej zabawy i integracji, które już pierwszego dnia mieliśmy okazję poznać bliżej – w trakcie biegu patrolowego wokół jeziora oraz w podczas zabaw i gier sportowych.

Drugiego dnia wizyty wyruszyliśmy wraz z niemieckimi przyjaciółmi na wycieczkę do lipskiego ZOO. Wszyscy przekonaliśmy się, że to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. A dzięki specjalnie przygotowanym dla uczestników w języku polskim i niemieckim zeszytowi zadań mogliśmy poznawać tajemnice świata zwierząt w prawdziwie międzynarodowym stylu.

Po wizycie w ZOO gospodarze pokazali nam jeszcze monumentalny pomnik Bitwy Narodów, znajdujący się na obrzeżach lipska. Imponująca budowla. Zaś wieczorem tego samego dnia czekała na nas kolejna wspaniała atrakcja. Wieczór z grillem i dyskoteka na świeżym powietrzu.

Trzeci dzień pobytu w Falkenbergu zawiódł nas do tamtejszej Szkoły Podstawowej im. A. Lindgren, gdzie wzięliśmy udział w Dniu Ruchu Drogowego. Niemieccy policjanci pozwolili nam na przykład zmierzyć prędkość fotoradarem, a instruktorzy jazdy zaprezentowali nam filmy ilustrujące najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników dróg.

Wyjazd do Falkenbergu wszystkim uczestnikom wymiany bardzo się spodobał. Niejedno dziecko z chęcią zostałoby jeszcze dłużej. Szczególnie ujmująca była uprzejmość i gościnność niemieckich rodziców i nauczycieli, którzy bardzo troszczyli się, żeby polskim gościom niczego nie brakowało i żeby mogły jak najwięcej czasu spędzić na zabawie w polsko-niemieckim gronie. Jak wiemy z arkuszy ewaluacyjnych, dzieci wyniosły z tego spotkania mnóstwo pozytywnych wrażeń i wspomnień, ale także ważnych refleksji związanych z postawami otwartości i tolerancji. I rzecz wcale nie bagatelna – mogły w praktyczny sposób przekonać się, jak radzą sobie w środowisku obcojęzycznym i jak bardzo potrzebna jest w dzisiejszym świecie znajomość języka.

Aby obejrzeć zdjęcia z wydarzenia, kliknij w miniaturkę na początku artykułu. Galeria otworzy się w nowym oknie przeglądarki.

Archiwum strony

Poczta pracownicza